Sena Başöz is an artist and filmmaker living and working in Istanbul. She received her BA in Economics from Boğaziçi University in 2002 and MFA from Bard College in Film and Video in 2010. Her recent exhibitions include her solo show On Lightness at DEPO Istanbul, Studio Bosporus at Hamburger Bahnhof, Quiet Dialogue at Tokyo Metropolitan Museum, Sharjah Biennial Offsite Exhibition: Bahar, Istanbul and a duo exhibition at Memphis Gallery-Linz (with Lisa Truttman). Her films have been screened at Cannes Film Festival, Crossing Europe, Jihlava IDFF, Gran Paradiso and many other festivals. She participated in artist residencies at Cité Internationale des Arts Paris, Atelierhaus Salzamt Linz and Delfina Foundation, London.

Sena Başöz’s artwork focuses on healing processes after cases of trauma evolving out of the importance of care, the ways nature self-regenerates creating a balance in the long run and the organism's capacity to repair itself.

 

Sena Başöz İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve yönetmen. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Son dönem sergileri arasında DEPO İstanbul'da gerçekleşen kişisel sergisi Hafiflemeye Dair, Hamburger Bahnhof'daki Studio Bosporus, Tokyo Metropolitan Müzesi'ndeki Sessiz Diyalog, 13. Sharjah Bienali İstanbul Projesi Bahar ve Memphis Gallery-Linz (Lisa Truttman ile) yer alıyor. Filmleri, Cannes Film Festivali, Crossing Europe, Jihlava IDFF ve Gran Paradiso gibi pek çok festivalde gösterildi. Sanatçı Cité Internationale des Arts Paris’te, Atelierhaus Salzamt Linz’de ve Delfina Foundation Londra'da misafir sanatçı programlarına katıldı. 

Sena Başöz'ün pratiği, bakım ve ilginin önemi, doğanın rejenerasyonu ve uzun vadede dengelenmesi ve organizmanın kendini iyileştirmesinden yola çıkarak travma sonrası iyileşme süreçlerine yoğunlaşıyor.